Henrik Dammberg

Journalist

Henrik Dammberg är bosatt och verksam i Västergötland. Han arbetade på lokaltidningar i Skaraborg och Sveriges Radio Skaraborg P4 från mitten av 1990-talet och till 2008, främst som reporter. Därefter är han frilansjournalist och utför uppdrag för tidningar, radio och web-tv. Sedan 2015 är Henrik en av Agris Medias medarbetare.
Han har som frilans gjort elva reportageresor till Balkan och Östeuropa. 2009 gav Henrik ut boken Nazismen i Skaraborgs län 1930-1945. Henrik är dessutom knuten till journalistutbildningen på Vara folkhögskola som lärare.

    0500-491349
    henrik.dammberg@agris.se

Fler medarbetare

Dan Birgerson

Vd

  072-235 13 13
  dan.birgerson@agris.se

Torbjörn Esping

Redaktionschef

  070-290 06 28
  torbjorn.esping@agris.se

Beatrice Palm

Journalist

  073-600 44 79
  beatrice.palm@agris.se

Hans Dahlgren

Journalist och fotograf

  070-422 86 60
  hans.dahlgren@agris.se

Tove Nilsson

Journalist

  070-731 15 65
  tove.nilsson@agris.se

Mikael Gianuzzi

Journalist

  070-852 83 14
  mikael.gianuzzi@agris.se

Härje Rolfsson

Journalist

  070-618 40 62
  harje.rolfsson@agris.se

Anders Nilsson

Teknikmedarbetare och maskintestare

  070-842 31 74
  anders.nilsson@agris.se