Härje Rolfsson

Journalist

Härje Rolfsson är journalist med en bakgrund inom naturvetenskap, miljö och biotekniskt företagande på landet. Efter ett antal år som forskningsingenjör inom immunologi, jobb som miljö- och hälsoskyddsingenjör och eget företagande inom odling av medicinalväxter gick han journalisthögskolan i Göteborg. Därefter har han jobbat på Trelleborgs Allehanda, Skånska Dagbladet och sedan 2009 på ATL.
Nu skriver han mest om skog, men ställer också frågor om bioenergi, vetenskap och hur man kan skapa lönsamma hållbara lösningar på landet.

    070-618 40 62
    harje.rolfsson@agris.se

Fler medarbetare

Dan Birgerson

Vd

  072-235 13 13
  dan.birgerson@agris.se

Torbjörn Esping

Redaktionschef

  070-290 06 28
  torbjorn.esping@agris.se

Beatrice Palm

Journalist

  073-600 44 79
  beatrice.palm@agris.se

Hans Dahlgren

Journalist och fotograf

  070-422 86 60
  hans.dahlgren@agris.se

Tove Nilsson

Journalist

  070-731 15 65
  tove.nilsson@agris.se

Mikael Gianuzzi

Journalist

  070-852 83 14
  mikael.gianuzzi@agris.se

Fredrik Thunberg

Videoreporter

  073-447 47 01
  fredrik.thunberg@agris.se

Henrik Dammberg

Journalist

  0500-491349
  henrik.dammberg@agris.se

Anders Nilsson

Teknikmedarbetare och maskintestare

  070-842 31 74
  anders.nilsson@agris.se